Programy profilaktyczne

Programy rekomendowane
System rekomendacji programów profilaktycznych działa na poziomie krajowym od 2010 r. jako wspólny projekt Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. W ramach systemu jest dokonywana ocena programów z obszarów promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień oraz programów profilaktyki innych zachowań problemowych (ryzykownych) dzieci i młodzieży.
Serwis zawiera bazę rekomendowanych programów profilaktycznych, a także obszerną bibliotekę publikacji elektronicznych do pobrania.

KOMPAS 2.0
Program profilaktyki uniwersalnej KOMPAS 2.0 jest przeznaczony dla uczniów w wieku 13–15 lat i angażuje także ich rodziców. Składa się z dziesięciu 45-minutowych zajęć dla uczniów, prowadzonych z wykorzystaniem metod interaktywnych, i z finałowego spotkania uczniów z rodzicami. Podstawowe metody pracy to: dyskusje w małych grupach, burza mózgów, zadania grupowe do wykonania, ćwiczenia indywidualne lub w parach, quizy i zabawy integracyjne.
Program został zgłoszony do systemu programów rekomendowanych.

Smashed
„Smashed” to bezpłatny, międzynarodowy program prewencji spożywania alkoholu przez młodzież. Interaktywna aplikacja cyfrowa „Smashed” i zsynchronizowany z nią materiał video wpływa na modelowanie postawy antyalkoholowej wśród dzieci i młodzieży.

Profilaktyka zachowań ryzykownych
Fundacja Poza Schematami przygotowała scenariusze zajęć profilaktycznych dla uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych. Oprócz tego istnieje założona przez nią strona internetowa niebotak.pl dla młodzieży, z materiałami na temat profilaktyki zachowań ryzykownych.